W sąsiedztwie hotelu Ventus Natural SPA**** tuż przy Promenadzie Zdrojowej, w przeszklonych oranżeriach, znajdują się mini tężnie solankowe, grota solna oraz pijalnia wód mineralnych.
Specyficzny mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza. Powoduje to intensywne parowanie i wytwarzanie aerozolu. Tężnia nasyca powietrze jodem, bromem i innymi mikroelementami takimi jak magnez, sód, potas czy żelazo. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi. Przebywanie w tężniach zalecane jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej, depresji, stresu i ogólnego wyczerpania.
Woda mineralna
0,6 % chlorkowo - sodowa i fluorkowa czerpana jest z głębokości ponad 600 metrów. Natomiast 0,12 % woda chlorkowo - wodorowęglanowo - sodowa z głębokości około 400 metrów. Wskazaniami do kuracji pitnej przy użyciu wody leczniczej są zaburzenia czynności wydzielniczej żołądka, wątroby i trzustki, zgaga, niedobór elektrolitów w tym sodu, potasu, wapnia, magnezu, fluoru, jodu oraz odwodnienie. Kuracja pitna wspomaga leczenie cukrzycy i gośćca.
Jak przygotować się do wizyty w tężni?
Wizyta w tężni nie wymaga specjalnych przygotowań. Można z niej korzystać przez cały rok zarówno latem, jak i jesienią czy zimą. Zaleca się, by podczas przebywania w solankowym klimacie maszerować lub spacerować. Aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu przyśpiesza krążenie krwi, a co za tym idzie, sprzyja lepszemu wchłanianiu mikroelementów obecnych w powietrzu. Warto zwrócić uwagę na jedną istotną kwestię – w tężni nie wolno palić. Osoby, które zmagają się z nałogiem nikotynowym, powinny pozostawić papierosy (tradycyjne i elektroniczne) na zewnątrz.
Czy każdy może korzystać z tężni?
Istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z tężni. Mowa tu przede wszystkim o niewydolności serca, nadczynności tarczycy, niskim ciśnieniu krwi, chorobach nowotworowych czy nadwrażliwości na którykolwiek z jonów obecnych w powietrzu. Z inhalacji solankowych należy również zrezygnować w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury ciała lub gorączki.